top of page

Hep bir köpek edinmek istediniz ama acaba hayalinizdeki köpek size uygun mu?
Nereden edinmeliyiz, hangi cins, dişi mi erkek mi, yavru mu yetişkin mi, karakteri ve enerji düzeyi nasıl olmalı gibi en önemli kararlarda danışmanlık desteği alabilirsiniz. SallananKuyruk; sokak, barınak ve kurtarma gruplarından edinilen köpeklere eğitimde indirim hakkı tanıyarak sahiplenmeyi teşvik etme amacındadır.

 

Bir yavru köpek edindiniz ve henüz çok sevimli olması dışında hiçbir probleminiz yoksa hep böyle kalması için sorunları baştan önlemenin etkili yolunu doğru kaynaktan öğrenmek istemez misiniz?

 

Üstelik, başlamak için köpeğinizin en az 6 aylık olması da şart değil.

Aslında; istenmeyen davranışlar henüz yerleşmemiş, hatta hiç oluşmamışken bir profesyonelden yardım almak, yapacağınız en iyi seçimdir. Zaten ilk günden itibaren tuvalet, kemirme, dişleme, insanların üzerine atlama, yalnız kaldığında ağlama ve benzeri pek çok durumla başa çıkmaya, ona hayatı öğretmeye, yani davranışlarını düzenlemeye ihtiyacınız olacak.

Lütfen, uzman yardımı almak için sorun yaşamayı beklemeyiniz.
Çünkü, önlemek düzeltmekten daha kolaydır! :)

Köpeğiniz hızla büyüdü. O büyürken belli başlı durumları kendi başınıza çözmeye çalıştınız, hatta başardınız, ama... 

Tuvalet alışkanlığının oturmaması, tasmayı çok çekiştirdiği için onunla yürümenin işkenceye dönüşmesi, insanların üzerine atlaması, bir türlü engellenemeyen eşya kemirme, havlama, sofrada dilencilik ve benzeri sorunlu davranışlardan muzdaripseniz, çözüm yolunu bulmak için en kısa zamanda irtibata geçiniz.

Unutmayınız ki önemsiz gibi görünen sorunlu davranışlar her tekrarda biraz daha pekişmiş olacak. Başlamak için ne kadar gecikirseniz, istenmeyen davranışları değiştirmek o kadar zor olacak. Doğru uygulamayla her yaştan her cinsten köpek ile verimli sonuç alınabilir. Yine de yaşın ilerlemiş olması, eğitime başlanıncaya kadarki süre boyunca yerleşmiş olan davranışların düzeltilmesi için daha fazla çaba harcamayı gerektirecektir.

Lütfen, uzman yardımı almak için yaşadığınız sorunların içinden çıkılamaz bir hal almasını beklemeyiniz.

 

Yerinde Eğitim Programları

 

Her yaştan her cinsten köpek için davranış düzenleme, tuvalet alışkanlığı, özgüven geliştirme, sosyalizasyon, komut öğrenme ve çeşitli becerileri kapsayan "Başlangıç", "Temel" ve "İleri" paket bireysel eğitim programlarından yararlanabilirsiniz.

Yaşadığınız yerde size özel yöntemlerle yapılacak eğitim uygulaması daha kalıcı sonuçlar vermektedir.

Eğitimin başlangıcında gerekli görülürse köpeğiniz kısa bir süre evimizde konaklayabilir. Sonrasında ilerleme şeklimiz; haftada bir yaşadığınız yerde uygulanacak olan 2'şer saatlik seanslarda ailenize ödevler verilmesi bir sonraki seansa kadar çalışmanızdır. Bu şekilde köpek, sahipleriyle işbirliği ve uyum içinde olmayı öğrenir. Nihayetinde her köpek eğitmenini dinleyecektir, aslolan ailesini dinleyebilmesidir.

Temel eğitim paketi kapsamında SKS (Sosyal Köpek Sınavı), İleri eğitim paketi kapsamında BH (Beleigthund)  sınavlarına girerek diploma alınabilir.
 

Köpeklerin dengeli bir psikolojiye sahip olabilmeleri için doğumdan itibaren ilk 16 haftayı kapsayan "imprint period" dahilinde özgüven geliştirme ve sosyalizasyon çalışmalarının hassas bir şekilde yapılması çok önemlidir. SallananKuyruk, bu dönemi kaçırmadan eğitime başlamayı teşvik amacıyla 3 aylığa kadar yavru köpeklere indirim hakkı tanır.

 

Konaklamalı Eğitim Programları

 

Yalnız kalamama, tuvalet düzensizliği gibi konularda uygulanacak eğitim, köpeğin 24 saat gözetim altında olmasını ve adım adım ilerlemeyi gerektirir.

Korku ve agresyon sorunu olan köpeklerin, rehabilitasyon tamamlanıncaya kadar yalnızca uygun davranabilen eğitimli köpeklerle bir araya getirilmesi çok önemlidir.


Çalıştığınız işin mesai şartları, kontrol edilemeyen havlama nedeniyle apartmanda sıkıntı yaşamanız,  asosyallik problemi olan köpeğinizle yürürken sokakta karşılaşacağınız köpekleri seçememek gibi engellerin varlığında konaklamalı eğitim programı oldukça iyi bir seçenektir.
 

Yukarıdaki örnekler gibi yaşadığınız problemin çözümündeki "ilk büyük adım" tamamlanıncaya kadar köpeğiniz SallananKuyruk evinde veya Şile'deki tesisimizde konaklar. Evimizi ziyaret ederek veya görüntülü arama ile yapılan uygulamaları izleyebilirsiniz.
İkinci adım olarak öğrendiklerini genelleyebilmesi için eğitime yaşadığınız yerde devam edilir. Böylelikle doğru davranışlar iyice pekiştirilerek kalıcı olması sağlanır.

Ücretlendirme

Keşif (analiz görüşmesi)      = 500TL

Bireysel eğitimler:

İleri paket          (15 seans)   = 750USD

Temel paket      (10 seans)   = 500USD
Başlangıç paketi (6 seans)   = 300USD  
(indirimler geçerli değildir)

Tek ders              (1 seans)    = 50USD  (indirimler geçerli değildir)

Davranış Terapileri:
İleri paket          (15 seans)   = 1200USD

Temel paket      (10 seans)   = 800USD

Başlangıç paketi (6 seans)   = 480USD  (indirimler geçerli değildir)

Tek ders               (1 seans)   = 80USD  (indirimler geçerli değildir)


Grup eğitimleri:

4 seans   = 180USD (köpek başına, indirimler geçerli değildir)

8 seans   = 380USD (köpek başına, indirimler geçerli değildir)

Konaklamalı eğitim:
Günlük    = 80USD

Show eğitimi**:
2 hafta  = 900USD
(konaklamalı)

-Ön görüşmede hemen eğitime karar verilip 500TL ön ödeme yapılması, kalan miktarın ilk derste tamamlanması şartıyla toplam ücret üzerinden %10 indirim hakkı verilir.
-İlk taksit ilk derste, ikinci taksit programın yarısında ödenecek şekilde en çok 2 taksit halinde ödeme yapılabilir, taksitli ödemelerde toplam ücrete 500TL vade farkı eklenir.
-Barınaktan/sokaktan sahiplenilen köpeklere peşin ödeme şartıyla %20 indirim uygulanır. Bu indirimden yararlanabilmek için sahiplenme formunu ibraz etmeniz veya sahiplenme işlemine eğitmenin eşlik etmesi gereklidir, yavru indirimi ile birleştirilemez.

*Analiz görüşmesinde keşif ücretine nerede yaşadığınıza bağlı olarak yol masrafı eklenebilir. Ataşehir ve Kadıköy ilçeleri için yol masrafı eklenmemektedir.
*Ücretlere KDV dahil değildir.
**Show eğitimi bir konaklamalı eğitim programıdır, detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. Aynı zamanda show handling hizmeti de vermekteyim.

Grup Eğitim Programları

 

2, 4 veya 6 köpekten oluşturulan grup eğitim programı sosyal beceriler, eğitim verimliliğini arttırma, kendini kontrol edebilme, çeldiricilere rağmen sahibine odaklanabilme ve benzeri konular içerir. Seanslar SallananKuyruk Köpek Evi'nde veya Caddebostan Sahili, Özgürlük Parkı gibi gruptaki tüm öğrencilerin rahatça ulaşabileceği bir açık alanda uygulanır.

Diğer bir seçenek ise grup halinde yapılan parkur egzersizleridir. Yukarıdakilere ek olarak fiziksel farkındalık ve özgüven geliştirmeye yönelik konuları da kapsayan parkur çalışması, korku ve güvensizlik kaynaklı pek çok davranış probleminin çözümünde kilit rol oynamaktadır. Seanslar SallananKuyruk Köpek Evi'nin bahçesindeki parkurumuzda uygulanır.

 

 

 

Beceri ve Spor Eğitimleri

 

Köpeğinizin yuvarlan, el salla, oyuncaklarını topla, ışığı aç ve benzeri daha nice becerileri olsun isterseniz birlikte en eğlenceli numaraları ona öğretebiliriz.

Agility (çeviklik) sporu hem köpekler hem de sahipleri için oldukça kaliteli bir aktivitedir. Bu sporda köpeğin parkura önceden ezberlenmemiş bir düzende yerleştirilen atlama çubuğu, tüneller ve köprüler gibi engellerden doğru ve hızlı şekilde geçmesi gereklidir.

Beceri ve spor eğitimi, köpek ile sahibinin arasındaki bağı güçlendiren, köpeğin hem kendine hem sahibine duyduğu güveni yükselten eğlenceli aktivitelerdir. Örneğin sadece bir köprünün üzerinden yürüme çalışması bile bir köpeğin başka alandaki korku ve güvensizlik sorununda iyileşme sağayabilir. Dersler Şile'deki tesisimizde veya Caddebostan Sahili'nde yapılır.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Modern eğitim metotları; dominasyon, tehdit, göz korkutma, fiziksel baskı ve ceza (acısız olsa bile) içermez!

Modern eğitim; bilime dayalı, ödüllendirme öncelikli progresif pozitif pekiştirme yöntemleri ile uygulanır ve şu şekilde işler:

İstenmeyen davranışlar çevresel yönetim ile engellenir, bu sırada köpeğin düşünmesine izin vererek bizim istediğimiz davranışı kendi isteğiyle yapması beklenir ve o anda ödüllendirilir. Yeterince pekiştirme sonucunda, bizim istediğimiz davranış köpeğin gözünde de değerli ve istenen bir davranış olur, istenmeyen davranış ise değersiz kalır. Böylece engelleme sonlandırılsa bile köpek artık istenmeyen davranışı göstermez.

Bir eğitmen olarak asıl görevim; sahibi ile köpeğinin arasındaki iletişimi sağlamak, köpek sahibine "kendi köpeğini eğitmeyi" öğretmektir.
Evinizde, bireysel pozitif eğitim için lütfen iletişime geçiniz.
Unutmayın; her köpek eğitilebilir ve köpeğinizi eğitmeniz yaşamınızı kolaylaştırır.

Çoğunluk, hala köpek eğitiminde liderliği patronluk olarak tanımlıyor. 
"Sahip patronluğunu kanıtlamazsa köpek itaat etmez. Köpek, sahibine saygı duymalıdır, kimin lider olduğunu hatırlatmak için köpeği domine etmek, gözünü korkutmak, fiziksel olarak düzeltmek ve cezalandırmak gereklidir" şeklinde yaygın bir kanı var.
Ne yazık ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü aslında liderlik baskılayıcılık değil, sağlayıcılıktır! 

Dominasyona dayalı metotlar 30 yıl kadar önce çürütülmüş olsa da halen bu tarz eski yöntemler yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle de Cesar Millan'ın "köpeklere fısıldayan adam" adlı televizyon şovuyla büyük bir kitleye yayılıyor, maalesef.

 

Eğitim, insanların "kurt değil insan", köpeklerin "insan değil köpek" olduğunu unutmadan; köpeklerin de düşünebildiğini, karar verebildiğini, kısaca problem çözme yeteneğine sahip olduğunu göz önünde bulundurarak uygulanmalıdır.
Gücünü bilimden alanın attığı adımlar sağlam olur.

Modern anlayışa göre köpek eğitimi salt itaatten ibaret değildir. Öğrendiği komutları mükemmel şekilde yapan; ancak sosyal becerileri eksik, gündelik hayatta sorunlar yaşayan, insanlara ve diğer köpeklere karşı güvensizlik, baskınlık ya da agresiflik gibi eğilimleri olan bir köpeğin doğru bir eğitim aldığı söylenemez.

Öğrencilerimle uyguladığım eğitimler, işte bu anlayış dahilinde öncelikle köpeklerin insan hayatına stres duymadan adapte olabilmesini sağlayacak davranış kalıpları geliştirmektir. Elbette itaat komutlarını da içerir.
Amaç, hem ailesinin hem de köpeğin yaşam kalitesini yükseltmektir.

Bir profesyonel eğitmen olarak; bilime dayalı, köpeğin düşünmesini sağlayarak öğreten, bu sayede zekasını geliştiren, asla zorlama ve baskılama içermeyen modern progresif pozitif pekiştirme yöntemleriyle köpeğin yaşadığı yerde eğitim uyguluyorum. Ailesiyle birlikte çalışarak köpeğin içgüdüsel eğilimlerini yönlendiriyoruz.

Bizim istediğimiz davranışları ödüllendirerek köpeğin de istemesini sağlıyor, istemediğimiz davranışları köpeğin gözünde de değersiz kılarak söndürüyoruz.
 

Bu şekilde eğitim yaparken hem köpek hem de ailesi eğleniyor, verimli ve kalıcı bir öğrenme sağlanmış oluyor.

bottom of page