top of page
papillon service dog.png

Terapi ve
Duygusal Destek Köpekleri

"Ziyaretçi Köpekler", okullar, üniversiteler, hastaneler, huzurevleri, özel bakım merkezleri gibi yerleri ziyaret ederek orada kişilere moral verirler.
İnsanlar üzerinde stres ve endişenin azalması, ağrının azalması, iyi hissetme oranının yükselmesi gibi pek çok olumlu etki sağlarlar.

Köpek Destekli Terapiler

Ziyaretçi Terapi (Duygusal Destek) Köpeği Kimdir?

Eğitmeni tarafından özenle eğitilerek büyütülmüş, sosyal uyumluluk düzeyinin ölçülmesi amacıyla tarafsız bir sınav olan KIF Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu tarafından düzenlenmiş SKS Sosyal Köpek Sınavı'nı başarıyla geçmiş, toplum içinde uyumlu yaşayabilen, insanlarla iletişimi seven, tahammül seviyesi yüksek, dost canlısı fakat aşırı heyecanlı olmayan mizaca sahip ve davranışları kontrol altında olan köpeklerdir. Köpek, ziyaretleri severek yapar. Bir görev olarak değil, eğlenceli bir aktivite olarak görür. Köpeğin toplum içindeki davranışları ve zor durumlara (hastane ortamı, yüksek ses çıkaran çocuklar, kalabalık insan grubunun etrafında toplanması vb) tahammül seviyesi düzenli olarak ölçülür ve stres duyması engellenecek şekilde adımlar atılır. İdarecisi, gerektiğinde ödül verme, ziyaret süresinin kısıtlı tutulması, ziyaretler arasında dinlenme günleri için boşluk bırakmak gibi yöntemlerle köpeğin iyi durumda olmasını sağlar. Veteriner kontrolünde, gerekli tüm aşıları ve antiparaziter tedavileri yapılmış, sağlık durumu iyi, insanlara bulaşabilecek herhangi bir dış parazit (pire-kene vb) ve iç parazit (tenya-askarid-toksoplazma) taşımayan, temiz ve bakımlı köpeklerdir.

 

Ziyaretçi Duygusal Destek Köpeği Ne Yapar?

Okulları, anaokullarını, üniversiteleri, hastaneleri, huzurevlerini, okuma güçlüğü çeken çocukları, özel çocuk bakım merkezlerini ve benzeri yerleri ziyaret ederek oradaki çocuk-genç-yetişkin-yaşlı fark etmeksizin herkesin moral seviyesini yükseltir. 


Anaokullarında: Hayatlarında ilk kez "okul" kavramıyla tanışan küçük çocuklar için

köpeğin ziyaret günleri "iple çektikleri" bir gün haline gelir. Okula gitmeyi sevdirir,

evlerinden ve ailelerinden ayrı vakit geçirmeye uyum sağlamalarına yardımcı olur.
Ayrıca çocuklara hayvan sevgisi aşılamada, köpeklere nasıl yaklaşmaları gerektiği

konusunda çok önemli öğretiler kazandırır.
Köpekten korkan çocuklar köpek ile etkileşime zorlanmazlar.

 


Okuma ve Yabancı Dil derslerinde: Çocuklar köpeğe sesli olarak kitap okurlar.
Köpeğin onları "yanlış okudun, şu kelimeyi tekrar söyle" ve benzeri yargılarda
bulunmadan dinliyor olması, çocukları sesli okuma konusunda özgüvenlerini
artırır. Hem Türkçe hem İngilizce komut alabilen köpeğimiz, yabancı dil derslerinde

çocukların motivasyon kaynağı olur.
Köpekten korkan çocuklar köpek ile etkileşime zorlanmazlar.

 


Lise ve Üniversitelerde: Sınav stresinin gençler üzerindeki etkileri bilinmektedir.
Özellikle sınav dönemleri öncesinde yapılacak bir "anti-stres günü"
kapsamında gerçekleşecek bir ziyaret öğrencilerin rahatlamasına yardımcı olur.


Hastanelerde ve bakımevlerinde: Servislerde yatarak tedavi gören kişileri ziyaret eder.

Kişinin isteğine (ve hareket kabiliyetine göre) yanında durur, kucağına yatar, kendini

sevdirir. Hastalar köpeği okşayabilir, tarayabilir, ödül verebilir, oyuncakla oynatabilir.

Bakımlevlerinde özellikle yaşlıların hareket etmesi için motivasyon kaynağı olur.
Köpeğe top atmak dahi önemli bir harekettir.
Köpekten korkan ya da hoşlanmayan kişilere kendileri talep etmediği sürece ziyaret

gerçekleştirilmez. 

 

 


 

Okullarda ziyaretçi köpeklerin faydaları:
Araştırmalar, terapi evcil hayvanlarının öğrenciler ve çeşitli stres veya anksiyete türleri yaşayanlar da dahil olmak üzere birçok insan için zihinsel refahta olumlu bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Terapi köpekleri, hizmet köpekleri gibi spesifik bir eğitim almazlar, ancak dostane kişiliklerinden yararlanarak stresi ve zihinsel baskıyı hafifletebilirler. Bu köpekler, öğrencilerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olur.

Kaygı Ve Depresyon Seviyesinde Azalma

Köpekler, insan duygularıyla empati kurma yetenekleri nedeniyle benzersiz hayvanlardır. Köpeklerin, insan arkadaşlarının ne zaman karamsar ya da neşeli olduğunu anlayabildikleri bilinen bir gerçektir. Buna göre hareket ederler. Kriz zamanlarında, bir terapi köpeğinden daha iyi bir arkadaş hayal bile edemezsiniz. Dünya çapında birçok öğrencinin rehabilitasyon ve stres yönetimi çabalarını desteklemek için terapi köpekleri kullanılmaktadır.

Sosyal Becerilerin Gelişmesi

Kulağa garip gelebilir ancak terapi köpeklerinden yararlanan öğrenciler genellikle kişiler arası ve sosyal becerilerini daha iyi geliştirebilirler. Terapi köpeğiyle ne kadar çok etkileşime girerlerse akranlarıyla, öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla o kadar iyi sosyalleşebilirler. Bu, okulda iyi performans gösterme yetenekleri üzerinde bir etkiye sahiptir.

Güven Ve Sadakat

Terapi köpekleri, sizin en dürüst ve sadık dostlarınızdır. Ne yaparsanız yapın size olan sadakat duygularını asla kaybetmezler. Bu, öğrencilerin güvene dayalı ilişkiler geliştirmesine gerçekten yardımcı olur ve son derece önemlidir çünkü insanlara nasıl ve ne zaman güveneceğinizi bilmiyorsanız herhangi bir alanda başarılı olmanızı bekleyemezsiniz. Ayrıca öğrenciler, güvene dayalı ilişkileri nasıl takdir edeceklerini ve bunlara nasıl değer vereceklerini de öğrenirler.

Kan Basıncında Dengelenme

Terapi köpekleriyle sık sık birlikte olmanın öğrenciler için birçok fiziksel sağlık faydası olduğunu ortaya koyan çok sayıda bilimsel kanıt bulunmaktadır. Terapi köpeği ile iletişim sırasında, insanların kan basınçları dengelenmektedir. Bu önemlidir çünkü hipertansiyon birçok tıbbi komplikasyon ve soruna neden olabilir.

Ruh Hali Ve Akademik Performansta İyileşme

Terapi köpekleriyle iletişim kuran öğrencilerin moral ve motivasyonunun artacağından emin olabilirsiniz. Bu, son derece önemlidir çünkü mizaç ve konsantrasyon yeteneği akademik mükemmelliğe ulaşmada çok önemlidir. Bu becerileri gösterebilenler daha başarılı olur ve daha iyi sonuçlar elde eder. Doğru motivasyon, denge duygusu ve istikrarlı bir sinir sistemi ile öğrenciler çalışmalarında başarılı olur, uzun ve başarılı bir kariyerin yolunu açarlar. Terapi köpekleri, öğrencilerin bu hedeflere ulaşmasına büyük katkı sağlayabilir.

Sonuç

Köpekler, bizim uzun süreli ve sadık dostlarımızdır. Yıllar içinde, güvenilir dostlarımız ve güvenilir bakıcılarımız haline geldiler. Konu, öğrencilerin zihinsel ve fiziksel sağlığını iyileştirmeye geldiğinde terapi köpekleri harikalar yaratabilir. Araştırmalar, depresif, motivasyonsuz veya fiziksel olarak yetersiz hissettiğimizde onların imdadımıza yetişme konusundaki eşsiz yeteneklerini göstermektedir.

Sadık dostlarımızla bolca vakit geçirerek zindelik düzeyimizi geliştirir, stres seviyemizi azaltır ve akademik performansımızı artırırız. Henüz okulunuzun öğrencileri için bir terapi köpeği ziyareti hizmeti almadıysanız, en kısa zamanda bizimle iletişime geçin.

Hastanelerde ziyaretçi köpeklerin faydaları:
Yıllar boyunca pek çok araştırma göstermiştir ki terapi köpekleri tarafından ziyaret edilen kişilerin moral, ağrı ölçeği, genel hissiyat alanlarında iyileşme gözlenmiştir.
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir terapi köpeğiyle sadece 10 dakika geçirmek, hastalarda ağrı, kaygı ve depresyonun azalmasına yardımcı oldu.

9 Mart'ta PLoS One dergisinde yayınlanan araştırma, hayvan terapisi seansı alan acil servis hastalarının, almayanlara kıyasla ağrılarında azalma ve sağlık durumlarında iyileşme bildirdiklerini buldu. Kanada'daki Saskatchewan Üniversitesi'nde profesör ve araştırmacı olan Colleen Dell, PhD diyor ki:

"Diğer çalışmalar, terapi köpeklerinin hastane ortamında ziyaretçi olmasının faydalarını gösterdi, ancak bu, acil servisteki terapi köpek ekiplerine odaklanan tek çalışmadır ve hastanın ağrısına odaklandığını bildiğimiz tek klinik kontrollü çalışmadır."

Köpek Terapisi Ziyaretinden Sonra Yaklaşık 2 Kişiden 1'inin Ağrısında İyileşme Görüldü.
Hastane ortamında bakım gören kişiler için, bir terapi köpeğinin ziyaret etmesinin, köpekleri seven kişiler olmaları koşuluyla, hiçbir dezavantajı olmaksızın pek çok faydası olduğu gösterilmiştir. UCLA Health'e göre bu eğitimli köpeklerle etkileşime girmek yalnızca kaygıyı azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda kan basıncını düşürüyor ve genel fiziksel ağrıyı da azaltıyor.

Köpek terapisi ziyaretinin acil servis hastalarında ağrı ve diğer sağlık önlemlerini nasıl etkileyebileceğini ölçmek amacıyla araştırmacılar 198 katılımcının ziyaretlerini analiz etti: 97 kişi terapi grubunda ve 101 kişi kontrol grubunda.

Terapi grubundaki bireyler, Kanada'nın Saskatchewan eyaletinin en büyük şehri olan Saskatoon'daki Kraliyet Üniversite Hastanesi acil servisinde 10 dakikalık ziyaretlere katıldı.

Her hastanın ağrısı, kaygısı, depresyonu ve refahı, her ziyaretten önce, hemen sonra ve 20 dakika sonra standart ve yerleşik 11 puanlık bir ölçek kullanılarak ölçüldü. Kan basıncı ve kalp atış hızı da kaydedildi. Kontrol verileri karşılaştırma amacıyla 30 dakika arayla iki kez toplandı.

Acil servise terapi köpeğiyle gelen hastaların yüzde 48'i anksiyetede azalma gördü, yüzde 43'ü ağrıda azalma olduğunu, yüzde 46'sı daha az depresyon yaşadığını ve yüzde 41'i refahın arttığını bildirdi. Ziyaretten sonra kalp atış hızında veya kan basıncında herhangi bir farklılık olmadı.

Bulgular Hastane Ortamında Köpek Terapisinin Değerini ve Önemini Destekliyor
Bu iyileştirmeler anlamlı, çünkü acil servisler hastalar için çok stresli yerler olabiliyor; bazı durumlarda bu durum hayatlarının en kötü günlerinden birini yaşatıyor, diyor Dr. Dell.

"Bu bulgular ve terapi köpeklerinin bireylerin bakım ekibinin bir parçası olabileceği göz önüne alındığında, sağlık sistemlerimizin bunu hastalara sunmayı düşünmesi gerçekten önemli" diyor.

Dell, sağlık sistemlerinin yalnızca hastaların faydalanmadığı bir yaklaşım kullanması gerektiğini söylüyor. "Terapi köpekleri ve onların bakıcıları, bakım ekibinin bir parçası olarak entegre edilmelidir ve köpeklerin, insan sağlığına kesin olarak bir faydası olduğu tanımlanmamaktadır. Onların da toplumdaki bu gönüllü rolünden bir şeyler almaları gerekiyor.”

 

İstanbul'da Ziyaretçi Terapi Köpeği Hizmeti Hakkında Bilgi Almak İçin İletişime Geçin
 

hastane ziyaret köpeği
okul ziyaret köpeği
okuma-köpeği.jpg
bottom of page